Brigáda ve fabrice

13. července 2015 v 18:27 | Lenka |  Články
Na úvod řeknu pár slov. Rozhodla jsem se, že napíšu článek o práci ve fabrice, jaké to tam je, co se od vás očekává a s čím musíte počítat, když se tam budete hlásit. Chci vám pomoci při výběru brigády. Vím, zrovna teď už to není úplně aktuální článek, ale můžete si na něj třeba vzpomenout na jaře a nebo si ho prostě přečtěte teď a snad vám to ulehčí volbu brigády.
Pozn.: Vše, co tu budu psát jsou mé osobní pocity, někteří z vás to můžou vidět jinak. (Nehodlám se bavit jenom ve faktech, to by byla nuda. :D) A taky jsem omezená jenom na jednu fabriku, v jiných je to možná jinak, co si budeme povídat. :))

Práce ve fabrice
Je to hlavně o té samé práci pořád dokola. Ráno přijdete, dostanete práci (pokud teda už nemáte předem nějakou jasně danou) a jdete pracovat. Celou směnu si pak děláte svou práci a nikdo si vás moc nevšímá. Pokud vám teda nechtějí stálí zaměstnanci radit a kecat do toho, co děláte. Věřím, že takovýto přístup by introvertním lidem vyhovoval a extrovertní by se zase nudili, že vlastně musí být celý den na místě a dělat si svou práci. Při tomto druhu práce se dobře přemýšlí. Nasadíte sluchátka a ponoříte se do svého vlastního světa. Práce je většinou stereotypní a jednodušší, takže si jí dost brzo zautomatizujete a nebudete nad tím vůbec muset přemýšlet.
Ve fabrikách pracujete na směny. Což má u mne velké plus. Je to sice směna od šesti (já chodím naštěstí jenom na ranní), takže musím brzo vstávat, ale zase vím přesně kdy a jak půjdu do práce a nemusím čekat na telefonát, jestli mám další den přijít a nebo mne nebudou potřebovat. Prostě ráno přijdu, občas se sice tváří, že neví, co mi dát, ale nakonec něco prostě najdou vždycky. I když je to třeba přestěhuj mi kancelář a v nový mi vytři. Co jsem tak mluvila s lidma, co chodí na odpolední, tak říkají, že ranní jsou lepší. Na odpolední se sice můžete vyspat, ale pak máte z toho dne velké nic.

Brigádníci x stálí zaměstnanci
Brigádníci by měli dostávat lehčí a bezpečnější práci než stálí zaměstnanci. Říkám by měli, protože u nás to dávno už neplatí. Já už normálně dělám vše, co ti stálí. Nejsem si ale jistá, jestli to platí i někde jinde. Soudě dle fabriky, kam chodím na brigádu já je to tak, že brigádníci schytají to, co nikdo ze stálých dělat nechce, když to neni něco hodně zodpovědnýho a nebo co by trvalo dlouho, než byste se to naučili. (Opět u nás radši obětují ten čas na zaučení brigádníků než aby to dělali stálí.)
Co se týče peněz, nevím moc jak jinde, ale u nás mají víc brigádníci. Vypracovala jsem se dokonce na účetní a tak jsem zjistila, že člověk s nejzodpovědnější prací na dílně má stejně jako brigádníci. Ti ostatní, co pracují na dílně, jsou placení na kus. Mají normu nastavenou tak, že se sice splnit dá, údajně, ale když se vám to konečně podaří, jste ztrhaní jak psi. Mě se ještě nikdy ty jejich normy nepodařilo splnit. Když udělají míň, strhávají jim peníze, ale pozor, když udělají víc, nikdo jim nic navíc nedá.

Mé hodnocení práce ve fabrice
Já jsem takový trochu introvert, takže mi to tam doslova nevadí. Ráda nasadím sluchátka a ponořím se do svého světa. Občas mne ale ani tohle nebaví a nejradši bych prokecala celou směnu. To to pak moc neutíká, co si budeme povídat. Tuto brigádu mám krom peněz i na to, abych si připomněla, proč se učím. Je to ta nejlepší motivace, proč se ponořit do knížek. Když totiž vidím ty lidi, jak se tam dřou téměř pro nic, je mi jich líto. Takže učit se, učit se, učit se. Na té práci mi vadí to, že je to takové monotónní, nepotřebujete u toho přemýšlet, takže člověk docela hloupne. Snad se mne to nedotkne, když tam trávím dva měsíce.
Práce se rozhodně dá přežít, ale nedokážu si představit, že bych to měla dělat celý život.

Plusy x mínusy
+
Stálá pracovní doba
Nemusíte být komunikativní
Poznáte nové lidi (brigádníky, kteří tam jsou s váma)

-
Stereotypní práce
Můžete se poranit

(Nějak mě toho víc nenapadá v tuhle chvíli, jestli mne něco napadne, tak to sem dopíšu.)

A pro zajímavost jak může probíhat jeden můj pracovní den:

Můj den (13. 7. 2015)

5:00 - budíček
5:10 - odjezd do práce
5:37 - příchod do práce
5:39 - převlíkání
6:00 - zadána práce a začíná se pracovat
7:00 - svačina
7:15 - už před pěti minutama jsem měla mít dojedeno!
7:20 - návrat do práce
8:00 - kamarádka je sice blízko, ale přes ten hluk mašin si nemůžeme povídat ač pracujeme spolu
9:00 - za hodinu a půl oběd
9:30 - už mne docela začínají bolet ruce
10:00 - sedřela jsem si veškerou kůži na rukou, po obědě to už nedávám
10:12 - OK, počkáme deset minut a vyrazíme na oběd, přijít tam ve čtvrt na jedenáct místo v půl by bylo podezřelé
10:23 - vyrážíme na oběd, stejně zas přijdeme do fronty poslední jako vždycky
10:29 - ááá, konečně jídlo a chvíli sedíme
10:55 - už bysme fakt měli odejít z tý jídelny, už pět minut jsme měli pracovat
11:00 - konečně jsme se dostavili na dílnu, zjišťujeme, že nás čeká náročnější práce, loučím se se zdravýma rukama
11:20 - potřebuju první náplast na rozedřenej kloub
11:45 - provizorní náplast z fabriky mi padá, běžím si pro své voděodolné
11:55 - už mi krvácí i kloub na prostředníčku na druhé ruce, zalepuju i druhý prst
12:00 - prostředníčky jsou v pohodě, začínají mi krvácet klouby na prsteníčcích
12:15 - sedřela jsem si i dlane a zápěstí, vypadám, jako kdyby se mi nepovedla sebevražda a mám fakt citlivou kůži, i dotek bolí
12:16 - rozhodli jsme se, že skončíme
12:20 - sedíme ve svačinárně, čekáme do dvou a jsme rádi, že má hlavní vedoucí dovolenou a naše vedoucí nás rozhodně nepřijde seřvat, spíš si pokecat
12:35 - přestává nás to sedění bavit, jdeme si pro kafe
12:55 - kamarádka navrhuje jít na druhou dílnu za dalšíma kamarádkama, odmítám z důvodu, že je ještě brzo na procházku po fabrice (nechci být nápadná, že už nic nedělám)
13:00 - kamarádka usíná, já hraju 2048
13:25 - kamarádku budí kolega
13:30 - dopíjíme kafe a jdeme na druhou dílnu
13:35 - vyfásli jsme další práci, já věděla, proč tam nejít
13:45 - odcházíme do šatny a převlíkáme se
13:55 - stojíme ve frontě na píchačky
14:00 - odcházíme, já se dvěma náplastma na prstech, čekám na mamku před fabrikou
14:05 - mamka nějak brzo přichází
14:10 - jsme už kousek od fabriky, když mamce volá kolegyně, že jí zamkla kancelář
14:11 - vracíme se zpět zachránit mamky kolegyni a mou vedoucí v jedné osobě
14:13 - dorazili jsme před fabriku, ale kolegyně si mezitím našla klíčky na vrátníci, teď už fakt odjížíme domů

Ty narážky na krvácení neberte zas tak vážně, krev sice tekla, ale nic tolik vážnýho, jen bolestívýho. Já všeobecně ráda zveličuju vše. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 steel32 & darthnellr steel32 & darthnellr | Web | 13. července 2015 v 19:41 | Reagovat

koukám, že je to všude stejný :D
minulej rok sem byla v tetě a nebylo tam co dělat, až na to, že nebyli schopný mi najít něco co bych mohla dělat, takže sem se tam nonstop nudila jak nic :DD a taky mi dávali práci co bych správně neměla, třeba jako dát mě na pokladnu, žejo :D
ale souhlasím, že jako připomenutí toho proč se učit, je to to nejlepší!! :D
no a vypadá to tam dost.. zábavně :DD

2 Lů | Web | 14. července 2015 v 14:20 | Reagovat

Shrnula jsi to pěkně. :) Já byla na brigádě ve dvou fabrikách... a už bych tam nikdy nechtěla. :D Pro mě to bylo to nejhorší. Ale dost asi záleží i na kolektivu, vedení atd. :)
Když si na to vzpomenu, tak se taky raději učím. Otázkou je, jestli mi moje školy pak k něčemu budou. :/ :D
To shrnutí dne taky moc pěkný. :D

3 Markét. :) Markét. :) | Web | 14. července 2015 v 20:20 | Reagovat

Můj přítel taky pracuje ve fabrice. Cením si, že si napsala na takové téma článek :-)

4 Lenka Lenka | Web | 14. července 2015 v 20:23 | Reagovat

[3]: Jééé, děkuji moc :) Jsem ráda, že to někdo takhle ocení :)

5 Daisy Daisy | Web | 16. července 2015 v 10:33 | Reagovat

já jsem vloni dělala tři týdny ve fabrice a letos tam jdu zase na další dva týdny, souhlasím s tím co říkáš, taky nejsem zrovna ukecaná takže jsem si ráda nasadila sluchátka a prostě všechny ignorovala, pořád jsem dělala dokola to stejny (s pár vyjímkama kdy mě dali třeba jinam), už mě z toho hrabalo, přemýšlela jsem nad blbostma a propadala se do depresí
letos jsem na jeden den byla ve stánku s občerstvením na koupališti - úplně něco jiného, těch osm hodin mně uteklo že jsem nevěděla jak, ale bohužel to byla spíš příležitostná brigáda a s tím že až zase bude léto a nebudou stíhat, tak mně zavolají
jinak v práce ve fabrice se nedá vydržet, ale rozhodně bych to nedělala celý život takže určitě motivace na učení :)

6 Daisy Daisy | Web | 16. července 2015 v 10:35 | Reagovat

[5]: *dá

7 Lenka Lenka | Web | 17. července 2015 v 17:46 | Reagovat

[5]: Já jsem taky zkoušela pracovat v rychlým občerstvením na koupališti, ale bylo to pro mne moc komunikace s neznámými lidmi a hlavně jsem všem šíleně záviděla, že se můžou koupat :D

8 Alča Alča | Web | 18. srpna 2015 v 9:53 | Reagovat

Moje zkušenost s prací v továrně...

Měla jsi vcelku štěstí na to, že ses mohla takhle zašívat. Málokde ti povolí sluchátka (řvou kvůli bezpečnosti práce - obzvlášť Japonci).

Brigádníci vždy dostanou (alespoň v továrnách) tu práci, kterou nikdo dělat nechce. Pracuješ-li navíc pro externí firmu jako já, tak ti ze dne na den mávají s pracovní dobou, takže není problém jít z odpolední na ranní. Nemluvím o tom, že jelikož je nedostatek lidí (víceméně všude), tak ti tu směnu ještě 3x změní, takže si nemůžeš nic naplánovat... Takže ode mne, směnný provoz rozhodně není plus, naopak velice vyčerpává a ruinuje soukromý život.

Rozhodně ale sdílím tvůj obdiv k lidem, kteří jsou tohle schopní dělat dlouhodobě. Sama se nemůžu dočkat, až odtamtud odejdu za lepším (kdyby se moje "praxe" ve fabrice sečetla, vyšlo by to asi na půl roku soustavné práce a to mě ještě minimálně měsíc čeká :-! ).

Jsem ale toho názoru, že by si tenhle typ práce měl vyzkoušet každý, člověk si pak uvědomí, jak těžce se dají vydělávat peníze. 8-)

9 Lenuš Lenuš | Web | 18. srpna 2015 v 11:35 | Reagovat

[8]: Já naštěstí nebyla v nějaký, kde by moc řešili bezpečnost práce..:) řekli ti "tam nestrkej ruce" "na tohle nemačkej" "tohohle se nedotýkej" "když začne hořet, zavolej hasiče a utíkej", podepsal se papír o bezpečnosti práce a tím to haslo..:)

Práci jsem samozřejmě dostávala tu, kterou nikdo dělat nechtěl, to bude asi ve fabrikách stejné :) A naštěstí jsem to neměla na směny, dělala jsem jenom ranní, takže v tomhle to bylo v pohodě :)

A s tou poslední větou stoprocentně souhlasím, taky bych do fabriky poslala všechny aspoň jednou za život, protože co někdo dělá na brigádách, to není práce :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama